Asta Jensen & Chr. Gravesen
Datering: 6.8.1939
Vang 1939. Bryllup ved Købmand Jensen.
Brudeparret Asta Jensen og Chr. Gravesen blev gift i Vang kirke den 6.8.1939.
Lærer Thomsen, Chr. Sigshøj, Laurits Hørsted, Ukendt, Frost Jensen.
Billede modtaget af Birgit Højrup.
reg. 14.3.2007 på Thisted Arkiv.
Asta Milla Bak Jensen (1913-) er født i Vang og er datter af handelsbestyrer, Anton Jensen og Nielsine Christine Bak. Hun blev gift i Vang i 1939 med kommis, Thomas Christian Graversen (1908-) der er født i Tømmerby og er søn af husmand, Anton Karl Graversen og Else Christiansen.
Lærer og kirkesanger, Christian Thomsen (1894-1981) er født i Troldhede, Nørre Vium og er søn af portør, Christen Andersen Hove Thomsen og Maren Christensen. Han blev gift med Camilla Petersen (1896-1978) der er født i Hørup, Kjellerup og er datter af karetmager, Søren Petersen og Hedvog Aboline Bilgrav. De er begravet på Vang kirkegård.
Christen Christensen Sigshøj (1880-1973) er født i Vang og er søn af gårdmand, Lars Kristensen Sigshøj og Maren Kathrine Madsen. Han blev gift i Thorsted i 1910 med Marie Elvine Mikkelsen (1886-1962) der er født i Skaarup og er datter af husmand, Jens Peter Mikkelsen og Johanne Andersen. De er begravet på Vang kirkegård.
Morten Frost Jensen (1887-) er født i Vester Vandet og er søn af gårdejer, Christian Jensen og Mette Marie Frost. Han blev gift i 1916 i Vang med Johanne Christensen (1887-) der er født i Vang og er datter af gårdmand, Niels Christensen og Mette Marie Andersen.
Billednr: 2436
Skriv en kommentar til billedet