Lokalhistoriske billeder fra Thisted Kommune

ABH - Fra omegnen

Peter Nielsen, Hvidbjerg.

Dora Søndergaard, Jestrup / Lyngs.

Boddum, Jegindø.

Arne Østergaard.

Henning Obel, Jegindø.

Carl Christensen, Hellerød, Hvidbjerg.

Leo Nielsen, Jegindø.

Søren Damgaard, Jegindø.

Per Flyvholm, Jegindø.

Tage Jensen, Jegindø.

Kristen Skjoldahl, Hvidbjerg.

Mogens Bak Mose, Flovlev.

Kristen Skjoldahl, Hvidbjerg.

Thomas Nordmark, Refstorp.

Bager Skaarup, Lyngs.

Karl Lyngs, Lyngs.

Henrik Poulsen, Hvidbjerg.

Aksel Plougmann, Barslev pr. Hvidbjerg.

Chr. Bagger Nielsen, Søndbjerg.

Niels Ole Jepsen, Serup

Elias Christoffersen, Odby pr. Uglev.

Alfred Ludvigsen, Lyngs.

Peter Graversen, Lyngs.

Peder Poulsen, Oddesund N.

Lærer P. Billeskov, Lyngs.

Anker Nielsen, Barslev.

Anker Nielsen, Barslev.

Maren Hebsgaard, Odby Skole, Uglev.

Pastor Hermansen, Hvidbjerg.

Pastor Hermansen, Hvidbjerg.

Lærer Madsen, Søndbjerg pr. Uglev.

Chr. Holst Andersen, Lyngs.

Folmer Vestergaard, Hvidbjerg.

Dankild Frost, Lyngs.

Andre Clausen, Jegindø.

Chr. Peder Christensen, Lyngs.

Mads Chr. Madsen, Hellerød.

Bendy Paulsen, Lyngs.

Laust Sørensen, Hvidbjerg.

Karl Villesen, Lyngs.

Marius Steffensen, Hvidbjerg.

Kr. Stig, Søndbjerg.

Laurits Stoffer, Hvidbjerg.

Manufakturhandler Kofoed, Hvidbjerg.

Folmer Sloth.

Gerda Andersen, Lyngs.

Orla Weisbjerg, Hvidbjerg. Søn ???

Ejnar Dahl Pedersen, Uglev.

Tommy Pedersen.

Jacob Hedegaard, Odby.

Vognmand Verner Jensen, Lyngs.

Aase Jepsen.

Aksel Madsen, Jegindø.

Peder Poulsen Styvel pr. Hvidbjerg.

Sigrid Jepsen, Stagsted Skole, Brønderslev.

Postbud Andreas Pedersen, Hvidbjerg.

Elin Christoffersen, Odby pr. Uglev.

Postbud Andreas Pedersen, Hvidbjerg.

Inger Riis"Helleris" Uglev.

Clara Hedegaard, Hvidbjerg.

Olivia Rimmer Hansen, Hvidbjerg.

Johanne Amby, Serup pr. Uglev.

Frio Sørensen, Herning.

Dora Søndergaard, Jestrup Pr. Lyngs.

Anton Nielsen, Oddesund Nord.

Grethe Vangsgaard, Lyngs.

Lisbeth Vangsgaard, Lyngs.

Sonja Wierne

Fru Ejnar Dahl Pedersen, Uglev.

Maler Dahlgaard, Hvidbjerg.

Mette Marie Larsen, Hvidbjerg.

Karen Magrethe Slot, Hvidbjerg.

Larsine Steffensen

Landpost Anton Pedersen, Uglev St.

Otto Jensen, Lyngs.

Mette Korsgaard, Lyngs.

Knud Rasmussen, Lyngs.

Karin Korsgaard, Lyngs.

Fru Elkjær Pedersen, Hvidbjerg.

Georg Skærbæk, Lyngs.

Hr.Sinbjerg, Lyngs.

Poul Skærbæk, Lyngs.

Peter Mortensen, Flovlev.

Slagter Thomsen, Lyngs.

Valdemar Slot, Barslev pr. Hvidbjerg.

Chr. Gade, Flovlev.

Peter Gade, Odby.

Konrad Thomsen, Hvidbjerg.

Jacob Bjerregaard, Jegindø.

Herluf Amby, Kallerup.

Osvald Poulsen, Uglev.

Herluf Amby, Kallerup.

Herluf Amby, Kallerup.

Mads Mølgaard, Jegindø.

Selma Rasmussen/Poul Pedersen, Uglev.

Birgit Borgholm Kristensen og Reinhardt Ingolf Lyngs

Severin Nielsen, Jestrup Lyngs.

Ilse Jensen

Købm. K. Gade, Hvidbjerg.

Niels Aage Pedersen, Hvidbjerg.

Vitta Vestbjerg

Andrea og Henry Pinderup med barnebarn Flemming

Snedkersvend Johannes Nielsen, Hvidbjerg.

Aage Korsgaard, Barslev pr. Hvidbjerg.

Johannes Mortensen, Tambohus pr. Hvidbjerg.

Lærer Holm, Hvidbjerg.

Johanne Borgholm, Lyngs.

Dyrlæge, Steffensen, Hvidbjerg.

Karen Ting, Lyngs.

Ivar Lambertsen, Lyngs.

Peder Damsgaard, Uglev.

Hans Henry Michaelsen, Hvidbjerg.

Ruth Stausbøll % Slagter Stausbøll, Hvidbjerg.

Chr. Mors, Lyngs.

Chr. Poe Madsen, Jegindø.

Johannes Dahl, Jegindø.

Frede Nielsen, Redsted, Mors.

Johannes Slot, Lyngs.

Alfred Slot, Lyngs.

Arne Larsen

Lis Stokholm, Hvidbjerg.

Magda Jensen, Hvidbjerg.

Johanne Møller/ sendes til Martin Møller Søndergaard, Flovlev.

Fru Børge Møller, Hvidbjerg.

Lærer P. Billeskov. Lyngs.

Lis Mona Skårup og Hugo

Niels Lund Jørgensen ??

Mogens Steensgaard Gade?

Nicoline Riis, Hvidbjerg.

Gerda Petersen

Bodil Graugaard (1956-), Barslev/Struer

Rysgaard

Mary Madsen, Hvidbjerg.

Fru Niels Knudsen, Lyngs. ??

Alfred Nørgaard, Lyngs.

Astrid Thomsen, Lyngs.

Irma Lausdahl. Hvidbjerg.

Gudrun Borgholm, Lyngs.

Mette Klemmesen, Lyngs.

Helga Rimmer "Sandhøjgaard" Hvidbjerg.

Gudrun Stensgaard, Lyngs.

Elly Rimmer, Jegindø.

Hr. Stokholm, Hvidbjerg kro, Thyholm.

Niels Vigsø, Karby.

Johannes Nielsen, Hvidbjerg.

Ingeborg Larsen, Lyngs.

Åse Brandsholm, Lyngs.

Marie Thomsen, Lyngs.

Marie Hoelgaard, Flovlev pr. Hvidbjerg.

Damefrisørinde Astrid Møller, Hvidbjerg.

Bodil Meldgaard, Hvidbjerg.

Børge Damsgård, Lyngs.

Sindbjerg

Henning Pinnerup

Bagermester Henning Buskjær

Herman Thomsen, Lyngs.

Martin Mortensen

Agnes Thomsen, Lyngs.

Lars Chr. Pedersen

Niels Knudsen, Lyngs.

Alfred Amby, Odby.

Carl Smed Christensen, Lyngs.

Bent Billeskov, Jestrup, Lyngs.

Henry Bjerregaard

Jacob Bjerregaard, Jegindø.

Hans Henry Michaelsen, Hvidbjerg.

Johannes Larsen, Jegindø.

Herman Thomsen, Lyngs.

Skomager Madsen, Lyngs.

Evald Larsen, Stenumlund, pr. Hvidbjerg.

Chr. Andersen sammen med 2 damer, "Ørhøjgård".

Niels Højbjerg, Hvidbjerg.

Johanne og Peder Ludvigsen

Peter Gade, Odby.

K. Kallerup.

K. Kallerup - udendørs.

Niels Thing, Hvidbjerg.

Peder Stokholm, Uglev.

Karl Chr. Jensen, Lyngs.

Niels Husted, ??.

Rudolf Pedersen, Helligkilde, Hvidbjerg.

Kristian Riis, Lyngs.

Poul Jensen Nis, Karby.

Evald Larsen "Stenumlund" Hvidbjerg.

Harald Kjærgaard, Balling Afholdshotel. Salling.

Laust Chr. Madsen, Lyngs.

Peder Kristensen, Floulev pr. Hvidbjerg.

Johanne Bjerregaard, Tambohus.

Henning Nielsen, Jegindø.

Lars Peter Larsen, Hvidbjerg

Anders Hilligsøe, Fousing, Struer

Kaj Nielsen, Holstebro

Eigil Strange, Hvidbjerg

Orla Larsen, Holstebro

Per Frøslev Pedersen, Skive

Ole Nielsen, Hvidbjerg

Niels Erik Østergård, Mejdal, Holstebro

Knud Rasmussen, Lyngs.

Mette Dahlgard og Kristian Helligsø, Hellekilde. Hvidbjerg.

Bruden Mette Dahlgaard med sin tvillingbror th. og hhv. mand, Kristian Helligsø og storebror Niels Kristian Dahlgaard tv.

Bent Kjeldgaard, Hjortdal, Fjerritslev

Erik Scleultx, Struer

BRUDEN HEDDER NANNA F. KORSGÅRD

Bruden er Kaja Andersen, Gunnar og Kaja Strømgaard, Mejrup

Poul Jensen, Hjerm

Niels Nordmark Kjær, Hvidbjerg

Lis Knudsen og Jes Pedersen, Skive

Orla Hansen, Holstebro

Ulla Nielsen, Hvidbjerg

Ulla og Ove/Ole Nielsen, Hvidbjerg

Ove Vestergård, Lyngs, Hvidbjerg.

Hanne Smed og Preben Krohn

Ove Vestergård, Lyngs, Hvidbjerg.

Hanne Smed og Preben Krohn

Johanne og Peder Ludvigsen, Hvidbjerg

Nygaard, Barslingaard Hvidbjerg

Peder Riis, "Gadegård", Lyngs.

Chr. Lausdal, Hvidbjerg.

Lille dreng ./. overkælner Carl Dahl Scharenborg, Holstebro.

Asta Henriksen, Lyngs Brugs.

Louise Andersen

Nikoline Clausen

Fru Hansen, Hvidbjerg realskole

Refererer til: Harry Hansen, Hvidbjerg.

Ingeborg Larsen, Lyngs Thyholm.

Mona Jensen

Maren Raunborg

Nicoline Nielsen ./. Helleris Møllegård.

Karen Grusgaard

Johanne Bæck, født Schelle, bosat Hellerød, død 1984.

Mariane Jensen ./. bager Jensen, Hvidbjerg.

Ella Josefsen, Lyngs.

Peter Kaas, skrædder, Lyngs

Poul Erik Luxhøj, Flovlev.

Harald Kristensen, Mors.

Kommis C. Nielsen, Uglev.

Marie Ilkjær m. datter Ellen

Holger Fomsgård "Lyngsgård" Lyngs med datter Henriette

Anna Fomsgaard - Lyngsgård, Lyngs. Med datter Henriette.

Jens Skriver, Lyngs.

Nora Pinderup, Struer.

Chr. Andersen

Irma og Frode Kristensen, telefonmontør

Kirstine Dahlgaard (født Eliassen) og Svend Chr. Dahlgaard

Asta Brandsholm, Jestrup, Lyngs.

Marianne Madsen, Hvidbjerg.

Bager Buskjær, Hvidbjerg.

Anna Sørensen, Niels Madsen, Hellerøe pr. Hvidbjerg Thyholm.

Dagny Smed, Torp, Lyngs St..

Magda Smed, Torp, Lyngs St..

Asta Larsen, Uglev.

Kristine Thomsen, Lyngs.

Grethe / Chr. Knudsen, Lyngs.

Elias Kristoffersen, Odby pr. Uglev.

Karen Hebsgaard, Søndbjerg, Uglev.

Edith Hebsgaard, Søndbjerg, Uglev.

Ellen Kirstine Slot/Aksel Slot, Hvidbjerg, Thyholm.

Ulla Andersen, Lyngs.

Nikoline Kristensen, Uglev.

Poul Olsen, Knudsbach Uglev.

Johanne Bjerregaard, Tambohus.

Niels Madsen, Hellerøe pr. Hvidbjerg Thyholm.

Købmand Petersen, Floulev.

Købmand Petersen, Floulev.

Chr. Kallerup, Hvidbjerg.

Anders Hebsgaard, Hvidbjerg.

Chr. Bjerregaard, Hvidbjerg.

Chr. Toft, Hvidbjerg.

Anna Mikkelsen, Uglev.

Datter af: Karl Lynge, Lyngs.

Britta Hansen.

Købm. Lauridsen, Jegindø.

Renhardt Lyngs.

Oskar Madsen, Lyngs.

J.M. Espersen, Uglev.

Jens Sørensen, Grønholm pr. Hvidbjerg.

Nora Klemmensen.

Helga Jensen, Tambohus.

Ester Pedersen, Jegindø.

Maren Hebsgaard, Odby Skole, Uglev.

Anna Hebsgaard, Flovlev.

Karl Lyngs, Lyngs.

Fredrik Kristiansen, Lyngs.

Agnes Andreasen, Flovlev, Hvidbjerg.

Mads Holm, Serup.

Laura Bach, Hvidbjerg.

Banevagt M.S. Christensen, Lyngs.

Banevagt M.S. Christensen, Lyngs.

Hans Thomsen, Jegindø.

Frk Astrid Skov, Hvidbjerg.

Harald Gade, Hvidbjerg.

Aksel Madsen, Jegindø.

Valdemar Jensen, Barslev.

Nanny Sørensen, Jegindø

Lærer Madsen, Søndbjerg pr. Uglev.

Peter Otto Sørensen, Uglev.

Inga - datter af Aksel Jensen, Hvidbjerg.

Laust Chr. Nielsen, Lyngs.

Chr. Lavritsen, Lyngs.

Grud?

Matinus Villasen, Lyngs.

Lærer Holm, Hvidbjerg.

Arthur Højbjerg, Uglev.

Peder Slot, Uglev.

Pastor Bertelsen, Søndbjerg.

Peter Poulsen Nørgaard, Hvidbjerg.

Inga Mølgaard Andersen, Jegindø.

Thora Obel, Jegindø.

Niels Højbjerg, Foderstoffer Hvidbjerg.

Alma Gade, Uglev.

Chr. Odgaard, Hvidbjerg.

Thora Pedersen, Lyngs.

Magrethe Pedersen, Lyngs.

Buskjær

Bitten Riis Christensen.

Anny Toft.

Niels Chr. Lyngs, Lyngs.

Niels Chr. Lyngs, Lyngs.

Niels Chr. Lyngs, Lyngs.

Gerda Hjaltelin, Næssund.

Enkefru Anna Skalshøj, Hurup/Uglev.

Elly Petra Larsen, Barslev Thyholm.

Vera Ravnsborg, Karby Mors.

Klara Pedersen, Lyngs.

Maren Grud, Jegindø.

Ellen Kristensen, Jegindø.